Znany adwokat tym razem usiądzie w sądzie na ławie oskarżonych

  • 11.01.2019, 11:08 (aktualizacja 11.01.2019 11:15)
  • PJ (damitv.pl)
Podziel się:
Oceń:
Znany adwokat tym razem usiądzie w sądzie na ławie oskarżonych
Dziesięć lat więzienia grozi legnickiemu adwokatowi Zbigniewowi Ś., którego prokuratura oskarżyła o przywłaszczenie pieniędzy swoich klientów. Chodzi o niemałe pieniądze, bo o 2,3 mln zł! Na ławie oskarżonych towarzyszyć mu będzie żona – Ewa K.-Ś.

Prokuratura Okręgowa w Legnicy zarzuca Zbigniewowi Ś. popełnienie jedenastu przestępstw polegających na przywłaszczeniu powierzonych pieniędzy swoich klientów w latach 2014-2016, kiedy prowadził własną kancelarię adwokacką.

Zbigniew Ś. jako pełnomocnik procesowy stron w postępowaniach sądowych oraz przed towarzystwami ubezpieczeniowymi prowadzonych o odszkodowania z tytułu: śmierci osób bliskich, szkód majątkowych, zadośćuczynienia za doznaną krzywdę i rent w oparciu o udzielone mu przez pokrzywdzonych pełnomocnictwa uzyskiwał te odszkodowania z firm ubezpieczeniowych na podstawie wyroków sądowych i ugód, które wpływały na rachunek bankowy prowadzonej przez niego kancelarii adwokackiej.

Wysokość tych odszkodowań wynosiła od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych. Podstawą do wypłaty odszkodowań na rachunek bankowy kancelarii adwokackiej oskarżonego były treści udzielonych mu przez pokrzywdzonych pełnomocnictw oraz pisma oskarżonego polecające przekazanie pieniędzy na wskazane konto bankowe prowadzonej przez siebie kancelarii adwokackiej.

Wszelka korespondencja od ubezpieczyciela do pokrzywdzonych kierowana była na adres kancelarii. Tym samym pokrzywdzeni pozbawieni byli możliwości zapoznania się z informacjami dotyczącymi dat i kwot wypłacanych na ich rzecz pieniędzy. Ta sytuacja pozwalała na zatajanie przez Zbigniewa Ś. przed pokrzywdzonymi przelewu kwot odszkodowań na jego rachunek bankowy oraz swobodne dysponowanie pieniędzmi.

- Pieniądze pokrzywdzonych, które wpływały na konto tego oskarżonego z firm ubezpieczeniowych, wbrew woli i świadomości osób pokrzywdzonych oskarżony włączał do swojego majątku poprzez przelewanie tych środków na inne konta bankowe lub ich wypłaty. Wysokość szkody wyrządzonej przez Zbigniewa Ś. dwunastu osobom  pokrzywdzonym opisanym wyżej przestępczym procederem wyniosła  łącznie około 1,9 mln zł – mówi Lidia Tkaczyszyn, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Prokuratura oskarżyła także Zbigniewa Ś. i jego żonę Ewę K.-Ś. o oszustwo polegające na tym, że ubiegając się o przyznanie dla kancelarii pożyczki obrotowo-inwestycyjnej na organizację centrum konferencyjno-prawnego doprowadzili firmę pożyczkową z Krakowa do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w kwocie ok. 400 tys. zł. z tytułu udzielonej pożyczki przez wprowadzenie pożyczkodawcy w błąd co do faktycznego przeznaczenia kwoty pożyczki jak i swojej sytuacji finansowej.

- Rola w tym przestępstwie Ewy K.-Ś. polegała na tym, że składając swoje podpisy pod wnioskiem i załącznikiem potwierdziła podane przez męża nieprawdziwe dane dotyczące osiąganych przez niego dochodów. Kwotę pożyczki oskarżony Zbigniew Ś. przeznaczył na inne cele niż organizacja centrum konferencyjno-prawnego – wyjaśnia prokurator Lidia Tkaczyszyn.

Mecenasa Zbigniewa Ś. policja zatrzymała w grudniu 2017 r. Po rocznym śledztwie prokuratura skończyła pracę nad aktem oskarżenia. Proces adwokata i jego żony toczyć się będzie w Sądzie Okręgowym w Legnicy. Zbigniew Ś. i Ewa K.-Ś. nie przyznają się do winy.

PJ (damitv.pl)
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Legnica