Służba Bezpieczeństwa kontra „opozycja” w dworcowej inscenizacji

  • 6.12.2018, 14:48 (aktualizacja 06.12.2018 15:53)
  • Dawid Stefanik (TV Dami)
Podziel się:
Oceń:
Służba Bezpieczeństwa kontra „opozycja” w dworcowej inscenizacji
7 grudnia na legnickim dworcu PKP odbędzie się mroczny, historyczny spektakl teatralny „Operacja Orędzie”. Sztuka opowiada o przełomowym dla naszych dziejów liście episkopatu polskiego z 1965 roku do biskupów niemieckich i działaniach ówczesnego aparatu terroru. Reżyserem i scenarzystą spektaklu jest Krzysztof Kopka, współtwórca filmu „80 milionów" - polskiego kandydata do Oscara.

Organizatorem wydarzenia są Kolejne Dolnośląskie, które w ramach projektu "Stacja Kultura" nawiązały współpracę z Centrum Historii Zajezdnia we Wrocławiu. Oficjalna inauguracja partnerstwa będzie miała miejscu na zabytkowym dworcu kolejowym w Legnicy. W piątkowy wieczór odbędzie się historyczny spektakl teatralny "Operacja Orędzie”, którego reżyserem i scenarzystą jest Krzysztof Kopka.

Fabuła przedstawienia opowiada o okolicznościach powstania słynnego, pojednawczego orędzia biskupów polskich do biskupów niemieckich z słynnym tekstem "udzielamy wybaczenia i prosimy o nie". Tej niezwykłej wagi dokument stanowił nie tylko przełom w trudnych relacjach polsko-niemieckich, był także brzemienny dla dalszych losów Polski pod totalitarnymi rządami komunistów z ekipą Władysława Gomułki na czele.

Rozwścieczony samowolnym działaniem biskupów "Wiesław", komunistyczny "nacjonalista" z antyniemiecką fobią, ostatecznie przekreślił resztki zdobywczy "odwilży październikowej", wchodząc na ostrą ścieżkę wojenną z katolicką opozycją. Głównym bohaterem spektaklu jest podróżujący pociągiem ksiądz, znajdujący się pod ścisłą obserwacją Służby Bezpieczeństwa.

SB planuje wykorzystać duchownego w grze operacyjnej prowadzonej przeciwko biskupowi Kominkowi, autorowi orędzia. W wyniku prowokacji ksiądz zostaje zatrzymany i w brutalny sposób przesłuchiwany. Widz dowiaduje się, w jakich okolicznościach powstało orędzie biskupów i czemu miało służyć. Poznamy także metody stosowane przez bezwzględne SB celem złamania człowieka. W pełnym znakomitych dialogów spektaklu mamy okazję spojrzeć na ważne wydarzenia historyczne od kulis.

Spektakl będzie można zobaczy 7 grudnia na "Stacji Kultura" KD na dworcu kolejowym w Legnicy o godzinie 17:00.  Wstęp wolny.

Dawid Stefanik (TV Dami)

Zdjęcia (1)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Legnica