Legnicka prokuratura prowadzi śledztwo ws. fałszowania pieniędzy

  • 30.11.2018, 12:11 (aktualizacja 30.11.2018 14:33)
  • PJ (TV Dami)
Podziel się:
Oceń:
Legnicka prokuratura prowadzi śledztwo ws. fałszowania pieniędzy Prokurator Lidia Tkaczyczyn
Prokuratura Okręgowa w Legnicy nadzoruje prowadzone przez Komendę Wojewódzką Policji we Wrocławiu śledztwo w sprawie podrobienia i puszczenia w obieg podrobionych banknotów Euro o różnych nominałach i w łącznej kwocie nie mniejszej niż 1,4 mln zł.

Póki co, w sprawie zatrzymano jednego mężczyznę, który został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące, a dwaj pozostali poszukiwani są listami gończymi. Prokuratura ustaliła, że Tomasz Z. na początku 2018 roku nabył urządzenie, które umieścił w użytkowanym przez siebie obiekcie drukarni położonym w Zgorzelcu, gdzie przy użyciu tego urządzenia drukował podrobione banknoty Euro w celu puszczenia ich w obieg.

W tym przestępczym procederze współdziałał drugi podejrzany w tym śledztwie Adrian Cz., który zlecił i dostarczył Tomaszowi Z. środki do wykonania i wydrukowania falsyfikatów banknotów Euro, a następnie odebrał je w celu puszczenia do obiegu. Podrobione banknoty Euro Adrian Cz. wspólnie i w porozumieniu z trzecim współsprawcą Grzegorzem Cz. w marcu 2018 roku wprowadzili do obrotu w kantorze wymiany walut przy autostradzie A4.

Podczas transakcji wymiany kwoty ponad 6,2 mln zł 1,5 mln Euro wprowadzili w błąd nabywcę co do autentyczności banknotów. Pokrzywdzony, który po otrzymaniu banknotów Euro zorientował się, że są one podrobione, zawiadomił o zdarzeniu policję.

- Przeszukanie zarówno kantoru wymiany walut, jak i drukarni w Zgorzelcu pozwoliło na zabezpieczenie dowodów przestępstwa. W obiekcie drukarni w Zgorzelcu ujawniono także i zabezpieczono podrobione produkty lecznicze, środki farmaceutyczne oraz linię do ich produkcji – mówi Lidia Tkaczyszyn, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Tomasz Z. usłyszał już w legnickiej prokuraturze zarzuty popełnienia dwóch przestępstw - podrobienia w banknotów Euro o różnych nominałach i o łącznej wartości nie mniejszej niż 1,4 mln zł w celu puszczenia ich w obieg jako autentycznych oraz sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób przez wytwarzanie sfałszowanych produktów leczniczych oraz środków farmaceutycznych, w tym leku o nazwie Nodritropin Simple Xx w celu ich rozprowadzenia innym osobom.

Dwaj pozostali współsprawcy tego przestępczego procederu, tj. Adrian Cz. i Grzegorz Cz. ukrywają się przed organami ścigania. Są poszukiwani przez Prokuraturę Okręgową w Legnicy listami gończymi.

- Za przestępstwo fałszowania pieniędzy grozi Tomaszowi Z. i Adrianowi Cz. kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 5 albo kara 25 lat pozbawienia wolności, a za przestępstwo puszczenia w obieg sfałszowanych pieniędzy grozi Adrianowi Cz. i Grzegorzowi Cz. kara pozbawienia wolności od roku do lat 10 - kończy prokurator Tkaczyszyn.

PJ (TV Dami)
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Legnica