Huzarski uderza w Krzakowskiego. „Nagina kodeks wyborczy”

  • 8.10.2018, 14:09 (aktualizacja 08.10.2018 15:08)
  • damitv
Podziel się:
Oceń:
Huzarski uderza w Krzakowskiego. „Nagina kodeks wyborczy”
Ubiegający się o reelekcję prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski nie przestrzega Kodeksu Wyborczego – uważa Michał Huzarski, kandydat Sojuszu Lewicy Demokratycznej na najważniejszy urząd w mieście.

Michał Huzarski był gościem programu „Otwarte Karty” w telewizji DAMI. W trakcie rozmowy kandydat SLD na prezydenta Legnicy odniósł się do ubiegłotygodniowej konferencji prasowej Tadeusza Krzakowskiego i marszałka województwa dolnośląskiego Cezarego Przybylskiego.

- Dziwi mnie, że ktoś kto ma własny komitet, olbrzymie doświadczenie i prawnika pod ręką, pozwala sobie na to, żeby naginać Kodeks Wyborczy. Marszałek, który jest w komitecie Bezpartyjnych Samorządowców popiera w sposób oficjalny przy kamerach kandydata z innego komitetu wyborczego, co jest niezgodne z prawem – powiedział Michał Huzarski.

Przypomnijmy. Podobnie, jak w poprzednich latach, Tadeusz Krzakowski do wyborów idzie pod szyldem własnego komitetu, który wystawił również listy do rady miejskiej. Przybylski z kolei jest jednym z liderów komitetu Bezpartyjnych Samorządowców, którzy mierzy w wygranie wyborów do sejmiku dolnośląskiego.

Polityczny sojusz prezydenta i marszałka to nic nowego. Krzakowski już w 2016 roku zaangażował się bowiem w działalność stowarzyszenia „Dolnośląski Ruch Samorządowy”, którego twarzą jest właśnie Przybylski.

W wyborach DRS wystawił wspólne sejmikowe listy z Bezpartyjnymi Samorządowcami pod szyldem „Bezpartyjnych”.

Jak udało nam się ustalić, legnicka delegatura Krajowego Biura Wyborczego sprawą marszałkowskiego poparcia dla Krzakowskiego się nie zajmuje. Wpłynęły do niej za to zapytania ws. billboardów Jacka Kiełba - kandydata Bezpartyjnych Samorządowców do sejmiku, na których umieszczony jest wizerunek Tadeusza Krzakowskiego z dopiskiem „popieram”.

Wg wytycznych Państwowej Komisji Wyborczej, taka forma „krzyżowej” kampanii jest niedopuszczalna. Jak nas poinformowała Anna Zych, dyrektorka delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Legnicy, komisarz wyborczy sprawę przeanalizuje, ale dopiero na etapie weryfikacji sprawozdań finansowych komitetów. Czyli już po wyborach. Komitetom - Bezpartyjnych Samorządowców i Tadeusza Krzakowskiego – poza odrzuceniem sprawozdań, mogą grozić również sankcje prawne.

 


Fragment „Wyjaśnień PKW ws. zasad prowadzenia i finansowania kampanii wyborczej”:

Komitety wyborcze nie mogą współfinansować kampanii wyborczej (…) nie mogą zatem publikować wspólnych materiałów wyborczych (np. plakatów, ulotek) ani organizować wspólnych spotkań z wyborcami, nawet jeśli zamierzałyby dokonać podziału między siebie kosztów tych działań. Z tych samych powodów komitety wyborcze nie mogą w swoich materiałach wyborczych udzielać poparcia kandydatom zgłoszonym przez inne komitety ani powoływać się na poparcie przez inne komitety lub zgłoszonych przez nie kandydatów. Komitet wyborczy nie może prowadzić kampanii wyborczej na rzecz kandydatów zgłoszonych przez inne komitety np. umieszczać w swoich materiałach wyborczych informacji o poparciu udzielanym kandydatom innego komitetu lub o poparciu udzielanym przez inny komitet, a także wizerunków kandydatów innych komitetów.”


 

damitv
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Legnica