Wernisaż czy wiec polityczny? Sztuka w zaprzęgu rydwanu polityki?

  • 9.07.2018, 10:35 (aktualizacja 10.07.2018 00:51)
  • Dawid Stefanik
Podziel się:
Oceń:
Wernisaż czy wiec polityczny? Sztuka w zaprzęgu rydwanu polityki?
W piątek o 18:00 w Galerii Sztuki w Legnicy odbył się wernisaż malarstwa francuskiego artysty polskiego pochodzenia Roberta Zieby. Przygotowano także atrakcje dodatkowe jak francuskie przekąski, wino z Alzacji i tematyczny koncert. Niestety godzinne przemówienia organizatorów i lokalnych polityków, wystawiły na próbę nawet najbardziej wytrzymałych gości wernisażu. Chwila znalazła się także dla artysty, który krótko przemawiał za pomocą łącza internetowego.

Do dziennikarzy podchodzili ludzie, którzy zniesmaczeni i zdenerwowani sytuacją, wyrażali swoją krytykę wobec tego jak mówili „przedstawienia”. „Ja tutaj przyszedłem zobaczyć wernisaż, obrazy, porozmawiać z ludźmi, a nie słuchać tego kółka wzajemnej adoracji. Jesteście dziennikarzami, napiszcie coś o tym!” - grzmiał jeden z uczestników wydarzenia. Zainspirowany, pragnę odpowiedzieć słowami Z. Herberta „To wcale nie wymagało wielkiego charakteru/nasza odmowa niezgoda i upór/mieliśmy odrobinę koniecznej odwagi/ lecz w gruncie rzeczy była to sprawa smaku/Tak smaku.”

Zapytaliśmy o opinię kuratora wystawy Krzysztofa Kułacza- Karpińskiego. Kurator przyznał, że jest to wystawa międzynarodowa (sic!), oparta na wielu sponsorach i gościach specjalnych, których trzeba było wyróżnić. „Nie mogliśmy tego zbytnio skrócić do standardowego wernisażu, ale myślę, że ci wytrwali, którzy zostali do końca, będą korzystać z przygotowanych atrakcji... jest piątek godz. 18:00 więc nie musimy się zbytnio spieszyć do domu” – podsumowuje kurator.

Wystarczyło, by jedna osoba zgrabnie i z klasą, w przystępnie, krótkiej formie, przedstawiła publiczności wszystkie treści. Jest to praktyka powszechnie znana i stosowana podczas różnych wydarzeń. Jest to przystępne dla słuchaczy i grzeczne wobec sponsorów, gości specjalnych czy partnerów przedsięwzięcia.
Chyba, że tutaj chodziło zupełnie o coś innego? Szanowni Państwo, musicie wiedzieć, jeżeli nawet ktoś uwielbia słodycze, a nakarmicie go na siłę kilogramami najlepszych łakoci na świecie, to efekt będzie odwrotny, nieinny jak tyko wymiotny.

Dawid Stefanik

Zdjęcia (16)

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Legnica