27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Legnicy [AKTUALIZACJA]

  • 11.01.2019, 15:09 (aktualizacja 12.01.2019 13:36)
  • Dawid Stefanik (TV Dami)
Podziel się:
Oceń:
27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Legnicy [AKTUALIZACJA]
12 i 13 stycznia w Legnicy zagra największa na świecie orkiestra dobrych serc, czyli Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tradycyjnie w programie imprezy znalazły się liczne atrakcje - koncerty, pokazy artystyczne, charytatywny bieg, warsztaty, licytacje. Na ulice miasta wyjdą dziesiątki wolontariuszy z puszkami i serduszkami WOŚP. Tym razem celem zbiórki jest zakup niezbędnego specjalistycznego sprzętu ratującego życie i zdrowie dzieci w polskich szpitalach.

Finały WOŚP stały się niemal świętem naszego społeczeństwa, w którym biorą udział miliony Polaków. Idea WOŚP i praca Jurka Owsiaka jest obserwowana niemal na całym świecie, wzbudza podziw i szacunek. WOŚP nie tylko ratuje życie i zdrowie, lecz także integruje ludzi i wnosi barwny koloryt w obraz naszej codzienność tak długo, jak długo żyjemy w wolnej Polsce.

 

Ochoczo do akcji włączają się także legniczanie, którzy przekazują fanty na licytacje, udzielają się w organizacji, wpierają talentami artystycznymi i wrzucają do puszek pokaźne sumy pieniędzy. W zeszłym roku w Legnicy uzbierano łącznie 157 103, 44 zł. Rekord miasta padł w 2017 roku, kiedy osiągnęliśmy wynik 184 922, 90 zł.

 

Warto zaznaczyć, że w ubiegłym roku LCK zdecydował się zrezygnować z muzyków występujących na WOŚP za pieniądze, zrywając z finansowym procederem uprawianym przez część polskich artystów i wracając do fundamentalnych wartości wspólnego grania charytatywnego. Szkoda jednak, że do Legnicy nie przyjedzie żaden z rozpoznawalnych polskich artystów z grona grających dla idei. 

 

Podczas 27. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy będą zbierane pieniądze na zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych, które mogą dokonać profesjonalnej diagnozy i udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom. W Polsce funkcjonuje dziś blisko 50 takich szpitali. Swoim zasięgiem obejmują one teren całego kraju.

System opieki zdrowotnej w Polsce boryka się coraz większymi i cały czas dalekimi od rozwiązania problemami. Brak środków na finansowanie leczenia, rosnące kolejki do podstawowych usług medycznych, palący brak wyspecjalizowanego personelu medycznego, któremu polski system nie jest w stanie zapewnić satysfakcjonujących warunków pracy – to bardzo poważne braki, powodujące coraz mniejsze poczucie bezpieczeństwa zdrowotnego w Polsce. Przy takich problemach sprawa wyposażenia oddziałów często schodzi na dalszy plan. A kiedy damy się zbyt mocno wyprzedzić rozwojowi medycyny na świecie, nadrobienie braków może być trudne i bardzo kosztowne. Wielka Orkiestra nie jest w stanie naprawić systemu, ale jesteśmy w stanie pomóc w utrzymaniu wysokich standardów i możliwości w leczeniu. I to będziemy robić, do końca świata i jeden dzień dłużej – tłumaczy Jerzy Owsiak w oficjalnym komunikacie na stronie fundacji.

 

PROGRAM 27. FINAŁU WOŚP W LEGNICY:

 

Sobota, 12 styczna 2019 - koncert rockowy na rzecz WOŚP

WOŚP w Legnicy rozpocznie granie dźwiękami rockowymi. W Klubie Spiżarnia  (Piastowska 1) wystąpi 5 zespołów prezentujących różne odmiany gatunku od spokojnych ballad po mocne brzmienia punk rocka:

AWARIA (Głogów),

-DEMO BAND (Legnica)

CYNAMONOWY OGRÓD (Legnica),

METALION (Legnica),

POLISH FICTION (Chojnów), 

- ZIELONY GROSZEK (Legnica). 

Aby wejść na koncert należy wrzucić do puszki WOŚP minimum 10 zł. Podczas imprezy przewidziane są także licytacje fantów. Koncert stratuje o godz. 17:30. 

 

Niedziela, 13 styczna 2019 - Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

 

Legnicki Bieg i Marsz z Serduszkiem (14:00 - 17:00)

Tradycyjny legnicki Bieg z Serduszkiem w tym roku wystartuje pod nową nazwą Legnicki Bieg i Marsz z Serduszkiem. Ośrodek Sportu i Rekreacji w Legnicy zaprasza na wspólne charytatywne bieganie i maszerowanie, które odbędzie się w pięciu kategoriach:

1. Bieg Integracyjny, w tym osoby niepełnosprawne – dystans 200 m – godz. 15.00

2. Bieg Dziecięcy – dystans 300 m – godz. 15.10

3. Bieg Rodzinny – 400 m – godz. 15.20

4. Nordic Walking – 1000 m – godz. 15 .30

5. Bieg Główny – 1300 m (dla biegaczy powyżej 16 roku życia) – 16.00

Bieg wystartuje spod siedziby OSiR (Najświętszej  Marii Panny 7 - obok wejścia do Galerii Piastów). Aby wziąć udział w wydarzaniu należy dokonać zapisu w dniu imprezy do godz. 14.30 oraz wrzucić datek do puszki Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (dzieci minimum 2 zł, dorośli - nie mniej niż 10 zł.). Dodatkową atrakcją będą kursy udzielania pierwszej pomocy organizowane przez firmę LIFEMED.

 

Odlotowa impreza w Avatarze (15:00 - 20:00)

Gorąca i głośna impreza w progach Akademii Avatara - tańczymy, śpiewamy, wykręcamy akrobacje, latamy w powietrzu i gramy dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wpadnijcie na 5 minut albo na pełne 5 godzin - zachęca Akademii Avatara, która przygotowała takie atrakcje jak:
- akrobatyka powietrzna (szarfy i koło)
- choreografie taneczne
- duety akrobatyczne
- zabawa z DJ-em
- śpiew
- fitness
- konkursy
- degustacje
- licytacje

Więcej informacji o imprezie i fantach na wydarzeniu 
Akademia Avatara (ul. Św. Piotra 14, wejście od strony Kina Piast)

 

Dziedziniec i hol Akademii Rycerskiej (14.00-20.00):

degustacja domowych wypieków,

warsztaty plastyczne,

prezentacja i nabór do Dziecięco-Młodzieżowej Legnickiej Orkiestry Dętej działającej przy LCK.

Morsy (kąpiel o godz. 15.00),

 pokaz legnickich motocyklistów,

strefa gastronomiczna,

Światełko do nieba" (godz. 20.00).
 

Sala Maneżowa Akademii Rycerskiej (14.00-20.00):

koncerty i pokazy lokalnych wykonawców: Dziecięco-Młodzieżowa Legnicka Orkiestra Dęta, Młodzieżowe Centrum Kultury, Music Factory, Przedszkole Sportfanek, Nataliia Bernatska, Paweł Pomazan (gwiazda Mam Talent)

koncert  chojnowskiej formacji Plug`n`Blues.

W przerwach odbywać się będą licytacje WOŚP. O fantach przekazanych na aukcje WOŚP w pisaliśmy w artykule: Najciekawsze fanty do zdobycia na licytacji 27. Finału WOŚP w Legnicy

Sala Królewska Akademii Rycerskiej (14.00-18.00):

14.00 - pokaz tańca w wykonaniu Uczniowskiego Klubu Tańca Sportowego LEW,

16.00 - zwiedzanie z przewodnikiem Sali Królewskiej,

17.00 - pokaz tańca flamenco,

14.00-18.00 - drzwi otwarte (selfie dla każdego na sali królewskiej)

 

Muzeum Miedzi (15:00)

Kuratorskie oprowadzanie po wystawie "Sztuka Legionów" w Muzeum Miedzi - wejście z dziedzińca Akademii Rycerskiej

Dawid Stefanik (TV Dami)

Zdjęcia (1)

  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe

Legnica