Wystawa o podróży Benedykta Polaka i G. Carpine do imperium Mongołów 1245-1247

start 12.10.2018 godz. 18:00

Muzeum Miedzi

koniec 12.10.2018 godz. 20:00

Lokalizacja: Legnickie Pole, pl. Henryka Pobożnego 3

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu zaprasza na wystawę poświęconą podróży Benedykta Polaka i Giovanni da Pian del Carpine do serca imperium mongolskiego, które dzięki polityce Czyngis-chana osiągnęło w XIII wieku szczyt swojej potęgi i spustoszyło ziemie europy środkowo-wschodniej od Rusi, przez Węgry, po Legnicę (Bitwa pod Legnica 1241 r.)

Zanim sławny wenecki kupiec i obieżyświat Marco Polo odsłonił przed mieszkańcami Europy tajemnice i bogactwa Wschodu, w 1245 r. do serca Azji wyruszył włoski franciszkanin Giovanni da Pian del Carpine, oficjalny wysłannik papieża. W czasie swojej podróży, trwającej 2 lata i 7 miesięcy, przemierzył 19 000 kilometrów. Do wyprawy dołączył Benedykt Polak z klasztoru franciszkańskiego we Wrocławiu. Zadaniem zakonników było nawiązanie rozmów dyplomatycznych, które miały dać odpowiedź na pytania o możliwość współistnienia łacińskiego świata i Mongołów, którzy w latach 1237-1242 spustoszyli znaczne obszary Europy Wschodniej i Środkowej. Wystawa przygotowana przez The Explorers Club Polska ukazuje okoliczności wyprawy Carpiniego, jej przebieg i znaczenie dla poznania ludów i kultur Azji. Jednocześnie przybliża wkład duchownych ze Śląska – Benedykta Polaka oraz C. de Bridia w odkrywaniu ziem na Wschód od Europy.

Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu (pl. Henryka Pobożnego 3)

Wernisaż wystawy obędzie się 12 października o godz. 17.00 w Muzeum Bitwy Legnickiej w Legnickim Polu (pl. Henryka Pobożnego) Wstęp bezpłatny. Ekspozycje będzie można zwiedzać do 30 grudnia 2018.

Źródło: informacja prasowa. 

 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Legnica