Przyznanie nagrody „Śląskie Niebo” i promocja książki Jürgena Gretschela

start 05.10.2018 godz. 18:00

Pamięć i Dialog

koniec 05.10.2018 godz. 20:00

Lokalizacja: Legnica, Jordana 17

Z inicjatywy Stowarzyszenia „Pamięć i Dialog” 5 października zostanie przyzna nagroda im. Jürgena Gretschela „Śląskie Niebo” za działalność na rzecz ochrony dziedzictwa kulturowego naszego regionu. Wydarzeniu będzie towarzyszyć promocja książki dr Magdaleny Maruck „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela”.

Ideą nagrody im. Jürgena Gretschela „Śląskie Niebo” jest wyróżnienie osób działających w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, materialnego i niematerialnego Dolnego Śląska, ze szczególnym uwzględnieniem Legnicy i okolic, oraz za działalność na rzecz tolerancji, wzajemnego szacunku, współpracy, poszanowania innych ludzi, umacniania dialogu międzykulturowego. Otrzymać ją będzie mogło osoba, organizacja lub instytucja. Nagroda, ufundowana przez Prezydenta Miasta Legnicy, z inicjatywy „Pamięć i Dialog”, przyznawana będzie przez Kaptułę Nagrody - tłumaczą organizatorzy.

Książka „Śląskie Niebo Jürgena Gretschela”

Książka napisana przez dr Magdalenę Maruck jest opowieścią o niezwykłych losach rodziny Gretschel, ale przede wszystkim o walce Jürgena Gretschela o poszanowanie historii Ziemi Dolnego Śląska przez nowych mieszkańców tej Ziemi. Zawiera opis historii jego rodziny i jego osobistego zaangażowanie w przywracanie pamięci dziedzictwa historycznego Ziemi Dolnośląskiej. Ponadto jest w niej opis obrzędów Dolnego Śląska i krótka, ilustrowana fotografiami, część kucharska poświęcona tradycyjnym potrawom. Czytelnik znajdzie w niej również kalendarium historii Śląska - Małej Ojczyzny Jürgena Gretschela. Książka, bogato ilustrowana, ukazuje się w wersji dwujęzycznej, w języku polskim i niemieckim.

Uroczystość wzbogaci Zespołu Pieśni i Tańca Legnica w tradycyjnych tańcach dolnośląskich oraz poczęstunek z tradycyjnej kuchni dolnośląskiej.

5 października, godz. 18.00, Klub Nauczyciela (ul. Jordana 17).

Źródło: informacja prasowa.

 

 

Podziel się:
 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Legnica